Bli medlem


Besök vårt antikvariat

Thrillers

Thrillers

Det finns 1933 produkter.

Visar 1-24 av 1933 objekt

Aktiva filter

Tingsén, Håkan | Atlantpassagen
  • Ny

Tingsén, Håkan | Atlantpassagen

Året är 1942 och Norge är ockuperat av nazisterna.<br><br>I en av hamnarna i Bergen ligger det svenskflaggade fartyget M/S Lindholmen förtöjt. Fartyget ingår i en hemlig operation, orkestrerad av den tyska, militära underrättelsetjänsten...
Pris 206,00 kr
Roberts, Nora | The Becoming
  • Ny

Roberts, Nora | The Becoming

They waited, knowing the god threatened all worlds. He would again seek the blood of his blood, and the wheel would turn so the time would come when the Talamhish could no longer stop him. She, the bridge between worlds, must return and awaken, must...
Pris 191,00 kr
Haig, Matt | How to Stop Time
  • Ny

Haig, Matt | How to Stop Time

The Sunday Times top ten bestseller from the author of The Midnight Library and The Humans<br><br><HR><font size=-1><B>Författare:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Haig+Matt>Haig, Matt</A> <BR><B>Förlag:</B> <A...
Pris 141,00 kr
Foley, Lucy | The Paris Apartment
  • Ny

Foley, Lucy | The Paris Apartment

The new murder mystery thriller from the No.1, million-copy bestseller<br><br><HR><font size=-1><B>Författare:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Foley+Lucy>Foley, Lucy</A> <BR><B>Förlag:</B> <A...
Pris 186,00 kr
Willingham, Stacy | Flicker in the Dark
  • Ny

Willingham, Stacy | Flicker in the Dark

She thought the murders had stopped. She was wrong.'A smart, edge-of-your-seat story with plot twists you'll never see coming' Karin Slaughter'Spectacular' Daily Mail'Tense, twisty and threatening, A Flicker in the Dark will make you abandon your box...
Pris 186,00 kr
Roberts, Nora | Becoming
  • Ny

Roberts, Nora | Becoming

They waited, knowing the god threatened all worlds. He would again seek the blood of his blood, and the wheel would turn so the time would come when the Talamhish could no longer stop him. She, the bridge between worlds, must return and awaken, must...
Pris 188,00 kr
Elliott, Lexie | How to Kill Your Best Friend
  • Ny

Elliott, Lexie | How to Kill Your Best Friend

The perfect getaway - to get away with murder... Georgie, Lissa and Bronwyn have been best friends since they met on their college swimming team. Now Lissa is dead - drowned off the coast of the remote island where her second husband owns a luxury...
Pris 140,00 kr
Hendrix, Grady | The Final Girl Support Group
  • Ny

Hendrix, Grady | The Final Girl Support Group

In horror movies, the final girls are the ones left standing when the credits roll. They made it through the worst night of their livesbut what happens after? Like his bestselling novel The Southern Book Club's Guide to Slaying Vampires, Grady...
Pris 191,00 kr
Isaka, Kotaro | Bullet Train
  • Ny

Isaka, Kotaro | Bullet Train

Five killers. One train journey. But who will survive? The original and propulsive thriller from a massive Japanese bestseller.Satoshi looks like an innocent schoolboy but he is really a viciously cunning psychopath. Kimura's young son is in a coma...
Pris 152,00 kr
Wennstam, Katarina | Dödsbädden
  • Ny

Wennstam, Katarina | Dödsbädden

Eddie är polisen som lyckas lösa de svåraste av brott. Eddie fixar allt, det har han alltid gjort. Men just som han, efter år av strulande, ska få barn med Shirin går hans mamma bort. Och vid dödsbädden uppdagas en historia som ändrar hans bild...
Pris 231,00 kr
Ajvide Lindqvist, John | Skriften i vattnet
  • Ny

Ajvide Lindqvist, John | Skriften i vattnet

Det är midsommarafton och bordet på bryggan är dukat med finporslinet. Affärsmannen Olof Helanders gäster från Kina och Frankrike är på plats. Nu ska här festas på svenskast möjliga vis. Då glider en öppen båt in mot bryggan. Två maskerade män reser...
Pris 228,00 kr
Fellbrink, Susanne | Än porlar mörka vatten
  • Ny

Fellbrink, Susanne | Än porlar mörka vatten

Än porlar mörka vatten är den femte delen i serien om artisten Cilla Fallander.       SUSANNE FELLBRINK har under närmare 30 år jobbat som frilansande artist, låtskrivare, konsertarrangör och körledare. I dag hämtar hon inspiration från alla sina...
Pris 217,00 kr
Filteau-Chiba, Gabrielle | Coyote
  • Ny

Filteau-Chiba, Gabrielle | Coyote

Poetisk spänningsroman i vildmarksmiljöJag blundar och tar ett djupt andetag. Återkallar bilden av mitt lilla bo som jag tvingades fly ifrån, husvagnen där jag hade det så bra, tvättlinan som svajar i vinden, lönnlövens doft av rost, mitt eget...
Pris 223,00 kr
Bunker, Edward | Djurfabriken
  • Ny

Bunker, Edward | Djurfabriken

Djurfabriken är en fängelseskildring från USA. Edward Bunker blev själv den yngste fången på San Quentin. Sammanlagt satt han 25 år på olika anstalter. Han vet mycket efter alla år. Innanför fängelsemurarna är ett liv mycket lite värt, våldet är...
Pris 196,00 kr
Michaelides, Alex | Terapeuten
  • Ny

Michaelides, Alex | Terapeuten

»Terapeuten leker med stora teman medan blodet flyter tjockt under Cambridges valvbågar.« DAST Magazine  »En utmärkt deckare med ett mycket överraskande slut.« Nerikes Allehanda  »Terapeuten är en bladvändare av högsta rang!« David Baldacci »En...
Pris 105,00 kr
Stavenow, D. S. | Zebror och dödliga
  • Ny

Stavenow, D. S. | Zebror och dödliga

Om du fick chansen att bli odödlig, skulle du ta den?<br><br>Året är 2041 och mänskligheten står inför ett vägval. Ett andetag av ett nytt virus är allt som krävs för att bli odödlig, och det är upp till var och en att fatta beslutet - fortsätta som...
Pris 249,00 kr
Vikström, Kersti | Projekt Ivarsliden
  • Ny

Vikström, Kersti | Projekt Ivarsliden

I ett Sverige inte så långt från vårt eget har social­arbetaren Noor lämnat en förljugen vardag för en nystart i frikommunen Ivarsliden. Men det utlovade behandlingsprogrammet för problemungdomarna som hon har med sig verkar vara en bluff, och...
Pris 207,00 kr
Miller, John | Fröken Evas rätt att döda
  • Ny

Miller, John | Fröken Evas rätt att döda

Fröken Eva är en världsvan, intelligent och elegant kvinna i det sena 1950-talet. Från det stilla livet i Hemköping tar hon uppdraget att eliminera professor Kosmos, en spion och förrädare. Men allt går inte som tänkt och nu är framtiden för Sveriges...
Pris 173,00 kr
Steadman, Catherine | Family Game
  • Ny

Steadman, Catherine | Family Game

Critically acclaimed and bestselling author Catherine Steadman returns with her next breathless, Hitchcockian thriller, full of twists that hit one after another - perfect for fans of Gillian McAllister, Shari Lapena and Lucy Foley.<br><br><HR><font...
Pris 142,00 kr
Netley, Rebecca | Whistling
  • Ny

Netley, Rebecca | Whistling

<font size=-1><B>Författare:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Netley+Rebecca>Netley, Rebecca</A> <BR><B>Förlag:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Penguin+Books+Ltd.>Penguin Books Ltd.</A> <BR><B>Genre:</B> <A...
Pris 153,00 kr
Patterson, James | 22 Seconds
  • Ny

Patterson, James | 22 Seconds

<font size=-1><B>Författare:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Patterson+James>Patterson, James</A> <BR><B>Förlag:</B> <A HREF=https://bibliomani.nu/sok/Random+House+UK>Random House UK</A> <BR><B>Genre:</B> <A...
Pris 138,00 kr
McAllister, Gillian | Wrong Place, Wrong Time
  • Ny

McAllister, Gillian | Wrong Place, Wrong Time

What if your past hid a secret on which your own family's future depends? What might you do to find it? One night Jen watches helplessly as her teenage son kills a stranger. In seconds her world is torn apart. Why did this happen? Who is her son?...
Pris 186,00 kr
Child, Lee | Jack Reacher
  • Ny

Child, Lee | Jack Reacher

Six shots. Five dead. One heartland city thrown into a state of terror. But within hours the cops have it solved: a slam-dunk case. Except for one thing. The accused man says: You got the wrong guy. Then he says: Get Reacher for me.<br> <br>And sure...
Pris 126,00 kr
Wilderäng, Lars | Kungshjärta
  • Ny

Wilderäng, Lars | Kungshjärta

Året är 2019. En svensk agent vid Kontoret för särskild inhämtning försvinner spårlöst på uppdrag i den militäriserade ryska exklaven Kaliningrad vid Östersjöns ostkust. Hanna Hjerta vid avdelningen för Särskilda omständigheter dras från rutinuppdrag i...
Pris 233,00 kr